MATBAA / BASKI

`` Her Tür Matbaa, Baskı İşlerinizi Yapıyoruz ``

AFİŞ

Afiş, bir ürün yada hizmetin tanıtımı için caddelerde, açık mekanlarda yer alan en önemli dış mekan reklam araçlarından birisidir. Afiş, aynı zamanda TV, radyo ve basın ilanlarının da desteklemesi bakımından vazgeçilmez bir yere sahiptir. Günümüzde dijital baskı teknolojisinin gelişmesiyle birlikte afiş dış mekanlarda hava şartlarına daha uzun süre dayanır hale gelmiştir. Afişte mesaj iletim görevini sözcüklerden ziyade görseller üstlenmelidir. Kullanılan görselinde mesajın çarpıcı şekilde vurgulanması için lüzumsuz detaydan arındırılmış olması gerekmektedir. Ayrıntının azalması görselleri daha çarpıcı, etkileyici ve kolay algılanış hale getirir

İNSÖRT

insört, genelde parekendecilerin müşterileriyle iletişim kurduğu, etkili reklam ve promosyon materyalleridir. Perakendecilerin indirim dönemlerinde indirimdeki ürünlerini, indirim sürelerini, çeşitli kampanyalarını ve şirketleri hakkındaki bilgileri müşterilerilerine duyurmak için yayınladıkları ilanlardır.İnsört tasarım genelde A3 olup ebadının ikiye katlanmış halinde olup çok sayfalı üretilen bir materyaldir. Günümüzde insört hem parekendecilerin hemde üreticilerin kullandıkları etkin bir markalaşma aracı olarak kullanılmaktadır.İnsört Kataloga göre maliyeti daha düşük ve daha ucuz kağıtlara basılır. Kampanyaları duyurmak için kullanılan insört markalaşmak ve istenilen kitleye ulaşmak için iyi bir araçtır.

BROŞÜR

Klasik reklam araçlarının en etkililerinden olan broşür, hedef müşteri kitlesine ulaşması bakımından ilk sıralarda yer alır. Dijital ve ofset broşür hazırlama, müşteriye firmanın varlığını duyurma, kısa,etkili ve doyurucu ürün ya da kampanya bilgileri verme ve firma bilinirliğini arttırma gibi amaçlarla kullanılır.Broşür hazırlama ve dağıtımında amaç, firmanın faaliyet yürüttüğü alandaki ürünleri ya da hizmetleri hakkında net bilgiler vererek müşterinin ilgisini çekmektir. Bu yolla hem ürünler ve hizmetler hakkında müşteri bilgilendirilir hem de kampanyalar ve yenilikler duyurulur.

KURUMSAL KİMLİK

Kurumsal kimlik, bir kurumun, şirket içi/şirket dışında duruşunu ve davranışlarını temsil etme biçimlerinin tümüne verilen addır. Günümüzde birçok kuruluş, artık toplam kalite anlayışını benimsemiş ve kurumsal bir stratejiyle kurumsallığını sunma çabası ve gayreti içine girmiştir.

Kurumsal kimlik çalışması kapsamında düşünülmesi gereken materyaller 2 bölümde incelenmelidir;
1- Kurum içi
2- Kurum dışı

Kurum içi;
* Amblem / Logotayp kullanım standartları
* Antetli kağıt tasarımı
* Zarf tasarımı
* Kartvizit tasarımı
* Dosya tasarımı
* Bloknot tasarımı
* Haberleşme formları
* Kurum içi yönlendirmeleri
* Muhasebe dokümantasyonlarının tasarımı (Fatura, İrsaliye, Makbuz vb…)
* Şirket giyim ve davranış kuralları
* Dijital materyallerin tasarımı

Kurum dışı;
* Araç / filo tasarımları
* Bina cephesi ve iç tasarımı
* Tanıtım materyalleri (Katalog, broşür,  kit vb…)
* Kurumsal web projesi

ANTETLİ KAĞIT

Bir firmanın resmi veya özel yazışmalarında kullanmayı tercih ettiği amblemli kağıda Antetli Kağıt denir. Bu amblem kağıdın üst sol ve ya sağ kısmında yer alır genelde renklidir. Firma, Kurum vb. oluşumların fiyat teklifi, görüş, vb. konularda fikirlerini bildirdikleri ve üzerinde kendi kurumsal kimlikleri ile irtibat bilgilerinin bulunduğu evraklara Antetli kağıt denir.

Antetli Kağıtların ölçüleri genel olarak A4’dür.(21×29.7cm). 80-90-110 gram 1. hamur kağıtlara babılabildiği gibi, 110 Gr. fantazi kağıtlara da basılabilir.

Kağıt seçimi tamamen, nereye teklif, görüş bildirdiğinize ve oranın önemi ile orantılı olarak değişir. Tabiiki fantazi kağıtlara basılan antetli kağıtlar daha yüksek bir kurum kimliğinin işareti sayılırlar.

OTO PASPASI

Araba yıkamacılarının ve otomobil tamiri yapan firmaların kullandığı ayak paspaslarının üzerine koyulan baskılı kağıtlardır. Ofset baskı tekniği ile basılan oto paspas kağıtları yaygın olarak kullanılan reklam aracıdır. Kağıt oto paspası oto yıkama firmalarının tercih ettiği ucuz ve pirestijli bir üründür. Bu kategoride yer alan oto paspası kraft kağıt üzerine baskı yapılarak oluşturulmuştur. Ölçülerimiz 35 Cm X 50 Cm olup özel ebatlarda da üretilmektedir. Oto Paspas Kağıdı siparişlerinizi 125-130 gr. imitasyon kağıda ofset baskı yapılarak hazırlıyoruz. Ayrıca isteğiniz doğrultusunda istenilen kağıda ve istediğiniz renkte baskı yapılır.

İMSAKİYE

Ay takviminin dokuzuncu ayı, üç ayların sonuncusu, oruç tutulan ay olan ramazanda imsak vaktini ve namaz vakitlerini gösteren çizelgeye denir. Çeşitli türlerde kağıtlar kullanabiliriz mesela karton, kuşe vb uygulama olarak ofset baskı yapıldıktan sonra gofre, varak yaldız, selefon, lak gibi uygulamalar yapılabilir…

KÜP BLOKNOT

Küp Blok Not firmaların uzun süreli tanıtımı üstlenen müşterilerinizle aranızdaki bağı sağlamlaştıran ve iç yapraklarındaki firma bilgilerinizle sizlere kolay ulaşmayı sağlayan tanıtım ürünüdür. Bloknot promosyonu çalışması firmanızın reklamını tanıtımını yapmanızda müşteri potansiyelini geliştirmeniz açısından, tercih edilen bir reklam yöntemidir. Özellikle büyümekte olan firmaların markalaşmasında büyük rol oynar. Küp bloknot tasarımı genellikle ofis bürolarda tercihe göre kareli karesiz çizgisiz tasarımdan oluşur en çok tercih edilen bloknot çalışmasıdır.

KARTON ÇANTA

Taşıma amacıyla kalın gramajlı kartondan üretilmiş farklı ölçülerde üretimi mevcut olup geniş bir tasarım alanına sahip reklam ve tanıtım aracıdır.

Karton Çanta, firmalar tarafından, genellikle dikey ya da yatay tercih edilen karton çantalar, isteğe bağlı olarak değişik şekillerde üretilebilmektedir. Genellikle kuyumcular, hediyelik eşya mağazaları, giyim, kozmetik, saat, fuar ve tanıtım gibi sektörlerde kullanılmakta olan karton çantalar, üzerlerinde firmaya ait bilgilerinde oluşu sebebiyle firmaların reklam araçlarındandırlar.

KATALOG

Katalog, firmaların sundukları tüm ürün ve/veya hizmetleri bir araya getiren, bu ürün ve/veya hizmetlere ait detaylı bilgileri (teknik özellikler, fiyat vb.) bir arada sunan basılı reklam ve tanıtım ürünlerindendir.

Genellikle kuşe kağıt kullanılarak hazırlanan katalogların firmaların kurumsal kimliği ile örtüşmesi ve hem bu kurumsal kimliği hem de markayı başarılı bir şekilde temsil etmesi gerekir. Bu doğrultuda hazırlanan kurumsal bir katalog, firmanın potansiyel müşterilerine hem kendisini hem de hizmetlerini tanıtma konusunda çok önemli bir işleve sahip olmaktadır. Çünkü zengin bir içerikle, sade ve anlaşılabilir bir dille hazırlanmış kataloglar, satış ve marka algısı üzerinde son derece olumlu bir etki bırakmaktadır.

KARTVİZİT

Kurum ya da kişilerin iş bilgisini veren kartlar olarak tanımlanabilir. Özellikle iş sektöründe herkesin ve her kuruluşun bir kartviziti bulunmaktadır. Kartvizitler kurumsal kimlikleri yansıtan önemli bilgi kartları olması nedeniyle sanıldığından daha önemlidir. Gerekli bilgileri taşımayan kartvizitler işinizi önemli derecede sekteye uğratacaktır. İşte bunun bilincinde olan akıllı iş sahipleri kartvizite ve kartvizit tasarımına oldukça önem vermektedirler ve olması gereken de budur.

DAVETİYE

Toplantı, nişan, düğün, sünnet, seminer, açılış gibi etkinliklere katılması istenilen kişilere duyurma ve çağrı amaçlı yazılan şekilli, fotoğraf ve görselli kısa mektuplardır. Davetiyeler özel olarak hazırlanmış davetiye kâğıtlarına basılarak seçilmiş kartın davetiyenin içeriğine uygun olmasına dikkat edilir. Bir davetiye içeriğinde kim, kimi, nereye, ne zaman ne için davet ettiğinin bilgileri yer almaktadır.

MAGNET

Gelişen rekabet ortamıyla birlikte firmalar için rakiplerin önüne geçmek oldukça önemli. Magnet mıknatıs gibi reklam araçları sayesinde müşteriye ulaşmak ve kalıcı olmak da en iyi yöntemlerden biri. Firmanızın bilgilerini taşıyan ve size ulaşılmasını kolaylaştıran bu dijital magnet örnekleri sayesinde ihtiyaç anında başvurulan ilk isim olmanız, rekabette öne geçmenizi sağlar. Magnet mıknatıs özelliği ile özellikle buzdolapları, doğalgaz kombileri ve demir yüzeylere yapışan pratik bir reklam aracıdır. Özellikle hizmet sektöründe sıkça başvurulan reklam yöntemlerinden biri olan dijital magnet ile firmanızın ismi daima müşterinin gözünün önünde olur. Verdiğiniz hizmet kadar akılda kalıcı olmanızın da önemli olduğu ticari faaliyetlerde özellikle evlere rahatlıkla girmenizin en iyi yollarından biridir magnetler.

ETİKET

Etiket ürünün; amacını, kullanım şeklini, markasını, ağırlığını, miktarını, özeliklerini, gerekiyorsa fiyatını, imal ve son kullanma tarihlerini üzerinde gösteren tüketice bilgi veren grafik tasarımlardır.

Etiketler, plastik, metal, ahşap ve cam gibi ambalaj formalarının üzerine yapıştırılarak uygulanır.(Esnek ambalajlara ve kutulara girmiş ürünlerin üretimindan sonra, bir yaziyi kapatmak yada değiştirmek amaçlı ambalaj üzerine iç piyasada etiket uygulamak tüketiciyi korumak adına yasaktır. Ancak ithal edilen ürünlerin ülke içinde satışını kolaylaştırmak için yabancı dillerin üzerine türkçe dil yazılarının etiketlenmesine izin verilmektedir.)

TAKVİM

Günümüz ticari hayatında firmaların kendilerini, müşterilerine tanıtma ihtiyacı doğmuştur. Yaptıkları işin özelliklerini müşterilere aktarma işinin yanı sıra uzun süre müşterilerinin elinin altında bulunacak ve kullanacakları bir materyali reklam amacı ile kullanmaları, firmalar açısından ucuz ve uzun süreli bir reklam materyali, takvimi doğurmuştur. Takvim, kurum ya da kişiler adına ürün ve hizmetlerin sergilenip hedef kitlelere ulaştırılmasında etkin rol oynayan basılı reklam araçlarından biridir.Takvim üzerinde kurumsal bilgiler, iletişim bilgileri, isteğe bağlı olarak kurumla ilgili fotoğraflar yer alır.

AMBLEM / LOGO

Logo bir kişi,kurum yada markayı dünyada temsil eden bir simgedir. Logo amblemin bir bütünü olarak düşünülebilir. Her marka bir amblem ve bir logo’ya ihtiyaç duyar. Bir ürünün veya firmanın soyut bir sözcük olan siminin (markasının) somut hale gelmesi, diğerlerinden biçim olarak da ayırt edilmesi için ambleminin ya da logosunu yapılması gerekir.Logo tasarımı markanızın akılda kalıcılığında en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle amatör logo tasarımları markanıza olumlu değil olumsuz etikler yaratacaktır. Kurumsal kimlik çalışmasında renk ve çalışmalar logo üzerinden şekillenmektedir. Logo kuruluşun piyasadaki yüzüdür.
`` Biz Size Yeteriz ``
Menü